ruhikizi

Evlilik, Aşk ve Kadın Erkek İlişkileri Üzerine Filmler

Kara Kedi Ak Kedi

kara kedi ak kedi, emir kustiricaOrijinal adı: Crna macka, beli macor
İngilizce adı: Black Cat White Cat
1998 - Fransa, Almanya, Yugoslavya, ABD, Avusturya, Tür: Komedi, Romantik

Yönetmen: Emir Kusturica

Oyuncular: Branka Katic, Srdjan Todorovic, Ljubica Adzovic, Miki Manojlovic, Bajram Severdzan

Konusu ve yorum: Renkli, eğlenceli, hareketli, vurdumduymaz, gelişigüzel, tam bir Kusturica filmi. Filmin kahramanları Sırpça, Bulgarca ve yerel Çingene dilinde konuşuyorlar.

Matko gangster olmaya çalışan, beceriksiz bir adamdır. 17 yaşındaki oğlu Zare ile birlikte doğu Sırbistan'da Bulgaristan sınırına yakın bir yerde Tuna nehri kıyısında yaşamaktadır. Polise rüşvet vererek bir tren katarında yüklü benzini ele geçirmek üzere, düzenbaz bir gangster olan Dadan'dan borç alır ve başarısız olunca Dadan'ın kısa boylu, kimsenin evlenmek istemediği kız kardeşi Afrodita'yle borçları karşılığında Zare'yi evlendirme sözü verir. Zare güzel Ida'yla evlenmek istemekte, Afrodita ise ruyalarında gördüğü uzun boylu erkeği beklemektedir. Her ikisi de bu evliliği istemese de zorla nikâh masasına oturtulurlar.

Afrodita düğünün ortasında kaçar. Bu arada yaşlı gangster Grga, eski dostu olan Zare'nin dedesini ziyarete gelmektedir. Düğünden kaçan Afrodita, Grga'nın (kendisi de hayallerinin kadınını beklediği için etrafındaki kızları beğenmeyen) bir adamıyla karşılaşır ve her ikisi de karşısındakinin yıllardır bekledikleri ruhikizi olduğuna inanır ve âşık olurlar. İki yaşlı adam duruma el koyarlar ve birbirini istemeyen gençlerin evliliğini iptal ederler, düğün iki yeni çiftin düğünü olarak devam eder. Bu arada film boyunca biri siyah biri beyaz iki kedi olup bitenleri seyretmektedir.

kara kedi ak kedi, evlilik, kustricaDoç. Dr. Ali Rafet Özkan’ın internet sitesinde Türkiye’de Çingenelerin evlilik gelenekleriyle ilgili konuya yabancı olanlar için ilginç olabilecek bilgiler mevcut. Dr. Özkan Türkiye'deki Çingeneler arasında evliliğin "satın alma", "değişme" yahut "kaçırma" şeklinde gerçekleştiğini anlatıyor. Genellikle Çingenelerin daha erken yaşta evlendikleri ve ülkemizdeki bir Çingene kızının normal durumlarda 13-17 yaşları arasında evlendirildiği belirtiliyor. Topluluk dışından birisiyle evlenmek yasak ve bu şekilde evlenenler grubun dışına itiliyor. Elbette bu geleneklerin şehir hayatına büyük oranda uyum sağlanan gruplarda değiştiğini, evlilik yaşının yükseldiğini varsaymak yanlış olmasa gerek. Çingene evlilikleriyle ilgili daha detaylı bilgi için söz ettiğim siteye bakabilirsiniz.

Dinlenmek için seyredebileceğiniz komik, sürükleyici, eğlenceli bir film. Hiç bir mesaj beklemeyin. Balkanlardaki dağınıklığı, bozuk devlet düzeni ve rüşveti sergilemesi açısından kara mizah olarak düşünmek mümkün.

Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy