ruhikizi

Haber yorum: “Evliler için kurulan yeni bir arkadaşlık sitesi, kadınların daha çok aldattığı sonucunu ortaya koydu.”

kadın, internet, aldatma, evlilikŞu gazeteciler yok mu? Rating için yapmayacakları yok. Haber, evlilik dışı ilişki arayan evli kadın ve erkeklerin üye oldukları bir site hakkında. Site, hali hazırda var olan bir piyasaya yönelmiş. Zekice ama aynı zamanda ticaret söz konusu olduğunda ahlaki değerlerin nasıl da hiçe sayılabileceğini gösteriyor. Genelev açmak mı daha ahlaklı bir davranış yoksa evli kadın ve erkekleri buluşturan bir site açmak mı, düşünmeden edemiyor insan. Gerçi başka bir yazımda da belirttiğim gibi evlilik ve sadakat konusunda insanların söyledikleriyle yaptıkları birbirini tutmuyor. Çoğu insan eşe sadakatin önemini vurgularken, neredeyse aynı oranda insan eşini aldatıyor.

Habere göre sitede yapılan anket sonuçları kadınların erkeklerden daha çok aldattığını gösteriyor. Örneklem rastgele yöntemle seçilmediği için bir arkadaşlık sitesi anketinin sonuçları bize toplum genelindeki durumu göstermez. Kadın ve erkeklerin evlilik dışı ilişkileriyle ilgili yazıma bakınız. Habere göre erkeklerin aldatma nedeni evlilik hayatını sıkıcı bulmaları, kadınlar ise eşlerinin evlilik öncesindeki gibi davranmıyor olmalarını gerekçe göstermişler. Bu gerekçeler erkekler için aldatmanın genellikle cinsel kadınlar için ise duygusal nedenlerle olduğu bulgusuyla paralellik arz ediyor.

Habere göre aldatan kadın sayısı erkek sayısını geçmiş. Bu yorum yapılan araştırmaların sonuçlarına uymuyor. Ama diğer bir soruyu gündeme getiriyor. Kadınlar evlilik yaşamlarında sorunlar yaşadıklarında interneti kullanarak bir arayış içine giriyor olabilirler mi? Belki de bu nedenle evli çiftler için hazırlanmış bir arkadaşlık sitesi kadınların ilgisini daha çok çekiyor olabilir. Bu sorunun cevabını bulabilmek için kadın ve erkeklerin bu arayışla kullanabilecekleri anahtar kelimeleri kullanarak google’da bir araştırma yaptım. Elbette kullanılan bütün anahtar kelimeleri araştırmamış olabilirim. Aşağıdaki tablo kullanılan anahtar kelimelerle aylık google arama sayısını gösteriyor.

Kullanılan anahtar kelimeler
Google’da aylık arama sayısı
evli çift arayanlar
2.900
evli çift arkadaşlık
1.300
evli arkadaş siteleri
590
evli arkadaşlık siteleri
590
evli çiftlerle ilişki
590
evli erkek arıyorum
590
evli çiftlere erkek
390
evli bayan arıyorum
390
evli arkadaş arıyorum
320
kocamı aldatmak istiyorum
320
evli çiftler arkadaşlık siteleri
260
evliyim erkek arıyorum
210
evliler için arkadaşlık sitesi
36
evli bayan arkadaşlık siteleri
22
karımı aldatmak istiyorum
22
evli biriyle ilişki yaşamak
16
evli çiftler için arkadaşlık sitesi
-
evliler için arkadaş sitesi
-
evli erkek arkadaşlık siteleri
-
evli bayan arkadaşlık sitesi
-
evli erkek arkadaşlık sitesi
-
evli sevgili arıyorum
-
evli seks partneri arıyorum
-
evlilik dışı ilişki arıyorum
-
evlilik dışı seks arıyorum
-
evlilik dışı seks
-
evliyim kadın arıyorum
-

Karşılaştırmak açısından evlenmek amacıyla google’u kullananların rakamları konusunda bir fikir vermesi açısından birkaç anahtar kelimenin istatistiğini vereyim. Google’da “evlilik sitesi” kelime grubu her ay 110.000; “evlenmek istiyorum” kelime grubu 12.100; “evlendirme sitesi” anahtar kelime grubu da 3.600 kez kullanılıyor. Evlenmek için google’da arama yapanlar kesinlikle eşini aldatmak için arama yapanlardan çok daha fazla gibi görünüyor.

Yukarıdaki tablodaki anahtar kelime grupları incelenecek olursa, bazı kadın ve erkeklerin özellikle evli kadın ve erkeklere ulaşmak için arama motoru kullandıklarını görüyoruz. Bu aramalar arkadaşlık siteleri, evlilik siteleri gibi birini bulmak amaçlı aramalarla karşılaştırılacak olursa oldukça düşük sayıda. Ancak kadınların interneti evlilik dışı bir ilişki arayışıyla daha çok kullandıkları hipotezimi destekleyen bir sonuca rastladım. Yukarıdaki tabloda göreceğiniz üzere “karımı aldatmak istiyorum” 22 kez aranırken, “kocamı aldatmak istiyorum” 320 kez aranmış, “evliyim erkek arıyorum” 210 kez tıklanırken, “evliyim kadın arıyorum” şeklinde bir arama hiç yapılmamış.

kadın, internet, aldatma, evlilikElbette bu sonuç yorumlamaya muhtaçtır. Dünyada yapılan çalışmalar evli çiftlerde aldatmanın erkeklerde daha fazla olduğunu gösterirken, internetin bu amaçla kadınlar tarafından daha fazla kullanılıyor olmasının sebebi, kadınların daha temkinli olmaları, önce internette görüşerek birlikte olacakları kişinin başlarına iş açmayacağından emin olmak istemeleri olabilir. Kadınlar psikopat birinin karşısına çıkmasını istemediği için doğrudan ne istediğini ya da istemediğini konuştuktan sonra karar vermek istiyor olabilirler. Ya da belki de kadınlar, bir ilişki arayışlarını daha doğrudan ifade etseler de erkeklerin teklifi nasıl olsa kabul edeceklerini düşünürken, erkekler kadınları ikna etmek için dolaylı bir yol izlemeleri gerektiğini düşünüyor olabilirler.

Genellikle kadınların başka birini arama sebepleri genellikle duygusal ihtiyaçlar olduğundan, kadınlar internette kalacak ve yüz yüze bir ilişkiye dönüşmeyecek arkadaşlık arayışı içinde olmaları nedeniyle interneti bu amaçla erkeklerden daha fazla kullanıyor da olabilirler.

Sebep o ya da bu internet muhtemelen evlilikleri kötü giden ya da bir sebepten mutsuzluklarına çare arayan birçok kadın ve erkeğin duygusal ya da cinsel amaçlı olarak gözlerden uzak “yasak ilişki” arayışları için kullandıkları bir araç haline geliyor gibi görünüyor.

Diğer Makaleler

» Giriş: Neden evleniyoruz? Evlilik nedenleri
» Yakın İlişkiler, Aşk ve Sevgi Nasıl Başlar
» Aşk ve sevgi
» Aşkın Psikolojisi
» Aşk ve Edebiyat: Aşkın Görünümleri
» Filozoflara Göre Aşk (Aşk ve Felsefe)
» Tanışma ve çıkma aşamasından evlilik teklifi aşamasına ilişkilerin başlangıcı
» Evlilik İçin İdeal Eş Seçimi - Evlilik Öncesi Değerlendirme
» Rus Gelin, Alevi Sünni, Türk Kürt ve İslami Evlilik, Evlilikte Din ve Kültür Faktörü
» Evlilikte psikolojik uyum ve kişilik
» Evlilik ve ilişkilerde yalan ve aldatma
» Evlilikte Aile, Para, İş ve Zaman Dengesi
» Evlilik İçin Hazır Olmak, Evlilik Eğitimi
» Evli Biriyle Evlenmeye Çalışmak! Evli Bir Erkek ya da Evli Bir Kadınla İlişki
» Evlilikte Eşitlik ve baskınlık: Kadın Erkek Eşitliği
» Evlilikte İletişim ve Öfke Kontrolü
» Evlilikte Stresle Baş Etmek İçin Zamanı Etkin Kullanma
» Boşanma
» Ruh ikizi (ruhikizi) ne demektir?
» Amerika ve İslami Evlilik Sitesi
» İnternette Arkadaşlık Siteleri'ne Girenlerin Psikolojisi
» Amerika’da Evlilik Sitesi ve Arkadaşlık Sitesi Üzerinden Tanışanlarla İlgili Rakamlar
» İnternette Evlilik Sitesi ya da Arkadaşlık Sitesi Gibi Ortamlarda Tanışan Hangi Çiftler Yüz Yüze İlişkilerinde Daha Başarılı Oluyorlar
» Bilimsel Evlilik Sitesi Nedir, Mutlu Bir Evliliği Öngörmek Bilimsel Olarak Mümkün müdür?
» İnternette Arkadaşlık Siteleri, Sosyal Ağlar ve Nezaket
» Televizyon Seyretme Davranışının ve Televizyon Programlarının Evlilik Üzerindeki Etkileri
» Evlilik Sözleşmesi ve Aşk
» Çok eşlilik mi Aldatma mı?
» Haber yorum: "Şişmanlayan Türkler çöpçatanlık sitesinden atıldı"
» Bu Çocuğun Babası Kim? Evlilik Sorunları, Psikolojik Sorunlar ve Babalık Testi
» İstemediği Halde Sekse Rıza Gösterme
» Haber Yorum: “Meksika'da Kanun Koyucular Geçici Evlilik Yasa Tasarısı Hazırlıyor.”
» Seks Turizmi, Fahişelik ve Evlilik
» Ten Uyumu ve Evlilik: Ten Uyumu Nedir?