ruhikizi

Evlilik, Aşk ve Kadın Erkek İlişkileri Üzerine Filmler

Harry Sally İle Tanışınca

harry sally ile tanışınca, film, romantik, evlilik, arkadaşlıkOrijinal adı: When Harry Met Sally
1989 - ABD, Tür: Dram, Komedi, Romantik

Yönetmen: Rob Reiner

Oyuncular: Meg Ryan (Sally), Carrie Fisher, Billy Crystal (Harry), Gretchen Palmer, Harley Jane Kozak

Konusu ve yorum: Mutlu bir evlilik için en önemli faktörün iyi bir arkadaşlık olduğunu anlatan keyifli bir film. Filmde arkadaşlık, flört, sevgililik ve evlilik temaları esprili bir dille ele alınıyor. Harry ve Sally Chicago'dan New York'a birlikte yolculuk ederler. Henüz üniversiteyi yeni bitirmişlerdir ve bir ilişkiden ne bekledikleri konusunda bence kafaları karışıktır. Harry her düşündüğünü açıkça ifade eden, hatta bunu yaparken çoğu zaman patavatsızlık yapan bir adamdır. Sally ise titiz ve çok fazla kurallarla yaşayan genç çekici bir kadındır. Kişilik özellikleri aslında birbirini tamamlıyor gibi görünüyor ama film boyunca seyredeceğimiz üzere her ikisinin de geçinebilmek için törpülenmesi 10 yıllarını alacaktır.

Kadın ve erkekler arasında oynanan düşündüğünü söylememe hatta inkâr etme oyununu Harry oynamaz, Sally'ye aklında ne varsa söyler. Mesela: "Kadın ve erkek arkadaş olamaz çünkü erkek sevişmek ister." Ya da “bir ilişkinin başlarında çıktığın kadını havaalanına götürmeyeceksin, çünkü sonra işler değişir neden artık beni götürmüyorsun der.” Kadınların erkeklerin zihninde olanı kabullenmesinin mümkün olmadığını anlaması ve kadınlara göre davranmayı öğrenmesi için 10 yıl geçmesi gerekecektir.

Her ikisinin de hayatına birçok insan girer ve çıkar. Beş yıl sonra karşılaştıklarında Harry evlenmeye karar vermiştir, Sally'nin hayatında da biri vardır. Aradan bir beş yıl daha geçer. Harry'nin evliliği eşi bir başkasına âşık olunca bitmiştir. Sally ise beş yıldır birlikte olduğu adamla evlenmek istediğini söyleyince terk edilir. İlk tanışmalarından sonra kocaman bir on yıl geçer.

On yılın hikâyesini bir saatte izleyince romantik bir komedi olabiliyor ama durun bir dakika tam on yıldan söz ediyoruz. On yıl boyunca yaşananları hayal ettiğimde Harry ve Sally için üzüldüm ben doğrusu. Elbette bu on yıl geçmeden birbirleri ile evlenmeye hazır hale gelmeyebilirlerdi de. Mesela Harry bekar hayatından ve oynanan oyunlardan yorulduğunu şöyle dile getirir: “onu daha ne kadar kollarımda tutmam gerekiyor, 30 saniye yeterli mi?” Bu ifade bence (genellikle erkeğin) yalnızca cinsellik düşünerek başlattığı (kadının da çoğu zaman erkeği kaçırmamak için cinselliği kabul ettiği) ilişkilerdeki trajikomik durumu çok güzel anlatıyor.

On yıl sonra Harry ve Sally arkadaş olmaya karar verirler ve içinde cinselliğin olmadığı bu arkadaşlıktan büyük keyif alırlar. Birlikte güzel vakit geçirirler. Sanırım sütten ağzı yananın yoğurdu üfleyerek yemesi gibi bu arkadaşlığı kaybetmemek için mesafeyi korumak için kendilerini zorlarlar. Ve bir gün aralarında olan şeyin arkadaşlıktan fazla olduğu kendiliğinden ortaya çıkınca kafaları karışır ama arkadaşlıklarının yaşadıkları cinsellikten çok daha önemli olduğuna karar vererek evlenirler. Mutlu son.

Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy