ruhikizi

Amerika’da Evlilik Sitesi ve Arkadaşlık Sitesi Üzerinden Tanışanlarla İlgili Rakamlar

evlilik sitesi - arkadaşlık sitesiİnternet hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. İnternetin yaygınlaşmasından sonra doğan ve büyüyen jenerasyona internet nesli, ya da kısaca “net nesli” (Net Generation) deniyor. Bu nesil önceki nesilden farklı olarak internette çok özel bilgilerini rahatça paylaşmakta sakınca görmüyor. Günümüzde internetteki evlilik siteleri “evlenmek istiyorum” diyenlerin artık evlenmek için neredeyse ilk başvurdukları yer olma yolunda hızla ilerliyor, eğer hali hazırda olmadıysa bile! İnternette binlerce evlilik sitesi var.

Kasım 2011 de internette toplam 366 milyon internet sitesi olduğu bildirilmiş. Yalnızca Amerika’da iki binden fazla evlilik sitesi mevcuttur. Reuters aşansının 20 Haziran 2012 tarihinde yayınladığı bir rapora göre ABD’de bekârların sayısı 54 milyon; ABD’de internette arkadaşlık ya da “evlilik sitesi”ni denemiş olanların sayısı ise 40 milyon. Evlilik siteleri ve arkadaşlık sitelerinin yıllık bütçesi 1 milyar doları geçiyor. Evlilik ya da arkadaşlık siteleri için bir üyenin harcadığı para yıllık olarak ortalama 239 dolar.

İnternetten tanışanların çıkma süreleri ortalama olarak 18.5 ay olarak saptanmış. Online arkadaşlık sitesi ya da evlilik sitesi üyelerinin yalnızca %10 3 ay içinde siteden ayrılıyorlar. Evlilik ya da arkadaşlık sitelerinin üyelerinin %52.4’ü erkek, %47.6’sı ise kadın. İnternetteki arkadaşlık ya da evlilik sitelerinin üyelerinin %64’ü ortak ilgi alanlarının en önemli faktör olduğunu söylerken, %49’u fiziksel özelliklerin aradıkları en önemli faktör olduğunu bildirmişler. Peki, genel olarak ABD’de evlenenler içinde internetteki arkadaşlık sitesi aracılığıyla tanışanların yüzdesi nedir biliyor musunuz: %17. Evlilik de dâhil uzun süreli adanmış bir ilişki içinde olup internetteki evlilik ya da arkadaşlık sitesi aracılığıyla tanışanların yüzdesi ise %20.

Yalnızca Amerika’da bile neden bu kadar çok sayıda evlilik sitesi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Elbette bu ticari pastanın büyüklüğü önemli bir faktör. Diğer önemli faktör ise Amerika’da çok farklı alt kültürlerin birlikte yaşıyor olması. Bu alt kültürlerin bir kısmı için aynı alt kültür dışında evlilik söz konusu bile değil. Örneğin belirli bir Hindu kastına dâhil olanlar diğer kastlarla evlenmek istemeyebiliyor. Bazı evlilik siteleri belirli bir etnik gruba, dine, dile, ülkeye hatta belirli bir şehre özel olarak hizmet veriyor. Sonuç olarak da binlerce farklı evlilik sitesi ve arkadaşlık sitesi ortaya çıkıyor. Örnek verecek olursak Hindu, Pencaplı, Tamil, Sih, Urdu, Arap, New York, New Jersey, Yahudi, Hıristiyan, Katolik, Protestan, İslami, Şii binlerce çeşit online evlilik sitesinden sadece bir kısmı. Özellikle görücü usulü evlilik geleneğinin olduğu ülkelerden gelen göçmenlerin anne babalarının kız ve oğlanları adına kayıt yaptırdıkları ve önce gelin ya da damat adayının anne babası ile görüştükleri evlilik siteleri bile mevcuttur.

İnternetteki bir evlilik sitesi ya da arkadaşlık sitesi aracılığıyla evlenenlerin evlilikleri geleneksel yolla evlenenlerden daha mı çok başarılı? Ya da daha mı çabuk sonlanıyor? Elbette sitelerinin reklamını yapanlar sitelerde “başarı öyküleri” adı altında sitelerinden evlenen çiftlerin mutlu fotoğraflarını yayınlıyorlar (mizansen değilse!). Benim bilebildiğim ve incelediğim kadarıyla henüz evlilik siteleri ve arkadaşlık siteleri aracılığı ile evlenen çiftlerle geleneksel (yüz yüze herhangi bir biçimde tanışma) yöntemle evlenenler arasında evlilik doyumunu karşılaştıran bir çalışma henüz yayınlanmadı. İnternetteki evlilik sitelerinden evlenerek mutlu bir birlikteliği olanların bunu nasıl başardıklarına dair bazı yazılar yayımlanmıştır. Bu konuyla ilgili görüşlerimi başka bir yazıda paylaşacağım.

Diğer Makaleler

» Giriş: Neden evleniyoruz? Evlilik nedenleri
» Yakın İlişkiler, Aşk ve Sevgi Nasıl Başlar
» Aşk ve sevgi
» Aşkın Psikolojisi
» Aşk ve Edebiyat: Aşkın Görünümleri
» Filozoflara Göre Aşk (Aşk ve Felsefe)
» Tanışma ve çıkma aşamasından evlilik teklifi aşamasına ilişkilerin başlangıcı
» Evlilik İçin İdeal Eş Seçimi - Evlilik Öncesi Değerlendirme
» Rus Gelin, Alevi Sünni, Türk Kürt ve İslami Evlilik, Evlilikte Din ve Kültür Faktörü
» Evlilikte psikolojik uyum ve kişilik
» Evlilik ve ilişkilerde yalan ve aldatma
» Evlilikte Aile, Para, İş ve Zaman Dengesi
» Evlilik İçin Hazır Olmak, Evlilik Eğitimi
» Evli Biriyle Evlenmeye Çalışmak! Evli Bir Erkek ya da Evli Bir Kadınla İlişki
» Evlilikte Eşitlik ve baskınlık: Kadın Erkek Eşitliği
» Evlilikte İletişim ve Öfke Kontrolü
» Evlilikte Stresle Baş Etmek İçin Zamanı Etkin Kullanma
» Boşanma
» Ruh ikizi (ruhikizi) ne demektir?
» Amerika ve İslami Evlilik Sitesi
» İnternette Arkadaşlık Siteleri'ne Girenlerin Psikolojisi
» İnternette Evlilik Sitesi ya da Arkadaşlık Sitesi Gibi Ortamlarda Tanışan Hangi Çiftler Yüz Yüze İlişkilerinde Daha Başarılı Oluyorlar
» Bilimsel Evlilik Sitesi Nedir, Mutlu Bir Evliliği Öngörmek Bilimsel Olarak Mümkün müdür?
» İnternette Arkadaşlık Siteleri, Sosyal Ağlar ve Nezaket
» Televizyon Seyretme Davranışının ve Televizyon Programlarının Evlilik Üzerindeki Etkileri
» Evlilik Sözleşmesi ve Aşk
» Çok eşlilik mi Aldatma mı?
» Haber yorum: "Şişmanlayan Türkler çöpçatanlık sitesinden atıldı"
» Bu Çocuğun Babası Kim? Evlilik Sorunları, Psikolojik Sorunlar ve Babalık Testi
» İstemediği Halde Sekse Rıza Gösterme
» Haber Yorum: “Meksika'da Kanun Koyucular Geçici Evlilik Yasa Tasarısı Hazırlıyor.”
» Seks Turizmi, Fahişelik ve Evlilik
» Haber yorum: “Evliler için kurulan yeni bir arkadaşlık sitesi, kadınların daha çok aldattığı sonucunu ortaya koydu.”
» Ten Uyumu ve Evlilik: Ten Uyumu Nedir?