ruhikizi

Evlilik, Aşk ve Kadın Erkek İlişkileri Üzerine Filmler

Yarın Her Zaman Var

there is always tomorrow ihmal edilen bir erkek ve aldatma üzerine

Evlilik ve aldatma üzerine bir film.


Orijinal adı: There's Always Tomorrow

1956 Amerika - Tür: Dram

IMDB Puanı: 7,5/10


Yönetmen: Douglas Sirk

Senaryo: Bernard C. Schoenfeld, Ursula Parrott (öykü)


Oyuncular: Barbara Stanwyck (Norma), Fred MacMurray (Clifford) ve Joan Bennett (Marion)


Konusu ve Yorum: Bir oyuncak fabrikası işleten iyi aile babası Clifford ailesi tarafından ihmal edilen bir erkektir. İş yaşamından ve günlük hayatın rutinlerinden sıkılmıştır. Eşiyle hayatlarını renklendirecek bir şeyler yapmaya çalışır ama eşi Marion bütün enerjisini çocuklarına adamıştır. Çocuklar da kendi hayatlarını yaşamaktadır ve kimse babanın neye ihtiyacı olduğunu düşünmez. Bunalımlı bir anında Clifford eski kız arkadaşı olan Norma'yla karşılaşır ve ona aşık olur. Eşini belki tam anlamıyla aldatmaz ama aldatmanın tabiri caizse eşiğinde dolaşır. Mutluluğu Norma'da bulacağını düşünerek ailesini terk etmeye hazırlanır.


Çocuklar babalarının ilişkisini öğrenirler ve Norma'dan babalarını terk etmesini isterler. Aslında Norma da Clifford'a aşık olmuştur ama bir taraftan da ne yapmak istediğinden emin değildir. Norma, çocuklara babalarının mükemmel bir insan olduğunu ve böyle davranılmayı hak etmediğini söyleyerek güzel bir ders verir. Kendisi de Clifford'u eşi ve çocuklarıyla bırakarak kasabayı terk eder. Finalde Clifford evinin penceresinden aşık olduğu kadını taşıyan uçağın uzaklaşmasını seyreder.


Evli çiftlerin günlük hayatın rutini içinde zaman zaman eşlerinin ihtiyaçlarını ihmal etmelerinin beklenmedik “kaza”lara neden olabileceğini anlatan bir klasik. Eşimizdeki tükenme sinyallerini doğru okuyamazsak, ya da yorulduğumuzu ve bir değişikliğe ya da desteğe ihtiyacımız olduğunu uygun bir dille doğrudan anlatmayı başaramazsak, eşimiz her şeyin yolunda gittiğini düşünebilir. Evli birinin başka kadın ve erkeklerden uzak durması bir fedakarlıktır, bir çaba ister. İş yaşamından yorulan bir erkeğin ya da evinin sorumluluklarından tükenen bir kadının bu çabayı gösterecek enerji kaynaklarını aktif bir şekilde araması gerekir.


Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy