ruhikizi

Evlilik, Aşk ve Kadın Erkek İlişkileri Üzerine Filmler

Veronika Voss'un Tutkusu

histrionik bir kadınla ilişkiOrijinal adı: Die Sehnsucht der Veronika Voss
1982 Batı Almanya Dram
Yönetmen: Rainer Werner Fassbinder

Oyuncular: Rosel Zech, Hilmar Thate ve Cornelia Froboess

Yorum: Maria Braun'un Evliliği ve Lola filmleriyle birlikte savaş sonrası Almanya'sını anlatan Fassbinder'ın üçlemesinden bir film. Filmde artık gözden düşmüş bir oyuncunun (Veronica) tesadüfen tanıştığı gazeteciyle (Robert) ilişkisi anlatılıyor. Veronica zengin insanları tuzağına düşüren ve morfin bağımlısı yaparak servetlerini ele geçiren bir doktor yüzünden bağımlı olmuştur. Robert Veronica'yı kurtarmaya çalışırken kendi kız arkadaşının da ölümüne yol açar.

Filmin konusu uyuşturucu mudur, Veronica'nın dengesiz karakteri mi yoksa Robert'in gösterişi geride kalmış bu kadının cazibesine anlamsız bir şekilde kapılıp hayatını mahvetmesi mi? Belki hepsi birden. Filmin birçok sahnesinde bir Amerikan askeri arka planda asker kıyafetleri içinde ingilizce şarkı söyleyip durur. Sanki filmin tamamı savaşın ve Almanya'nın kayıplarını sembolize etmektedir.

Benim açımdan filmdeki kişilikler önemli. Veronica tam bir histrionik kişilik bozukluğu örneğidir. Aşısı duygusaldır ve ilgi üzerinde olmadığı zaman rahatsız olur. Eskisi gibi başrol teklifi almadığı için kendisini değersiz hisseder. Robert'ın kendisini güzel bulması yerlerde sürünen benlik saygısını beslediği için onunla ilgilenir. Bütün hayatını adeta bir rol oynarmışcasına yaşar. Robert'ı baştan çıkarır ama yatakta sinir krizi geçirir. Herşeyi seksüalize etmelerine rağmen en çok cinsel sorun yaşayan kişilik bozukluğu vakaları histrioniklerdir. Dış görünüşüne aşırı önem verir. İntihar etmeden önce bile makyajını tazeler.

Robert'ın böyle bir kadına ilgi duyması benim açımdan filmin inginç yanı. Dikkatle izlediğinizde aslında Robert'ın da bu kadınla ne yapmak istediğini aslında bilmediğini görürsünüz. Bu tür kadınların hayatı adeta bir tiyatro sahnesinde oynar gibi yaşamaları çevresindeki insanlar için zaman zaman ilginç ya da çekici olabilir. Robert'ın kız arkadaşı rahatsız olsa da sevdiği adamın macerasına katlanır. Bu macera hayatına mal olacaktır. Bir kadın birlikte olduğu adamın başka bir kadınla macerasına neden katlanır? Bu olgun bir kadının tavrı mıdır yoksa bağımlılık işareti midir? Film içinde bu detay ürerinde durulmasa da Robert'ın kız arkadaşının ölümü adeta sembolik bir şekilde "ne işin var böyle bir saçmalığın içinde, yapman gereken şey ne halin varsa gör deyip, kendini kurtarmaktı" mesajını vermektedir aslında. Veronica'nın eski sevgilisinin Robert'a şans dilediği sahne de ilginçtir. Adam böyle bir kadınla yapılacak her şeyin zorlu olacağını çoktan anlamıştır.

Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy