ruhikizi

Evlilik, Aşk ve Kadın Erkek İlişkileri Üzerine Filmler

Tootsie

tootsie, kadın, erkek, arkadaşlıkBir ilişkideki (ve bence aynı zamanda evlilik söz konusu olduğunda) en önemli unsurun arkadaşlık olduğunu vurgulayan keyifli bir film.


1982 ABD - Tür: Dram, Komedi, Romantik

IMDB Puanı: 7,4/10


Yönetmen: Sydney Pollack

Senaryo: Larry Gelbart, Murray Schisgal


Oyuncular: Dustin Hoffman (Michael Dorsey / Dorothy Michaels), Jessica Lange (Julie), Teri Garr (Sandy), Dabney Coleman (Ron), Charles Durning (Les), Bill Murray (Jeff), Sydney Pollack (George Fields)


Konusu ve yorum: Michael geçimini oyunculuk dersleri vererek, garsonluk yaparak kazanan bir oyuncudur. Yönetmenlere göre değil de kendi doğru bildiği şekilde sanatını icra etmeye çalıştığı için kimse ona iş vermek istemez. Bir gün aklına müthiş bir çözüm gelir. Kimseye fark ettirmeden kadın kılığına girerek Dorothy Michaels adıyla yaptığı bir başvuru sonucu bir TV dizisinde rol kapmayı başarır. Hızlı bir şekilde seyircilerin beğenisini kazanır.


Dizide oynadığı kadın yönetici rolüne kendinden bir şeyler katarak kadınları kendilerine karşı yapılan haksızlıklara karşı direnmeye teşvik eder. Kadın seyirciler, direnme, karşı koyma, mücadele etme gibi “erkeksi” özellikleri nedeniyle bu “kadın”la özdeşim kurmaya ona benzemeye çalışırlar. Bu güçlü “kadın”a âşık olup evlenme teklif eden erkekler bile olur.


tootsie, arkadaşlık, evlilikMichael kendisini bir “kadın” olarak davranmaya zorladığı bu dönemde o zamana kadar açığa çıkmamış bazı özelliklerini keşfeder. Kadınların yaşadığı zorluklara empati yapmayı başarır. Dizideki rol arkadaşı Julie, bir ara “keşke bir erkek hiç lafı uzatmadan benimle seks yapmak istediğini söylese” deyince, erkek olarak onunla karşılaştığı bir partide aynen onun istediğini söylediği şeyi yapar ama Julie bardağındakleri Michael’ın suratına döküverir. Böylece kadınları anlamanın hiç de kolay olmayacağını, kadınların içlerinden başka türlü geçse de kadın olmanın gereğini yine de yerine getireceklerini anlamış olur!


İşin kötüsü Michael, Julie’yi çekici bulmaktadır. Julie de erkek olduğundan habersiz, bu arkadaşlıktan büyük zevk alır. Aralarındaki müthiş yakınlaşma nedeniyle, Michael bir ara Julie’nin lezbiyen olduğunu bile düşünür. Bu arada Julie’nin dul babası bu “kadın”a evlilik teklifinde bulunur. Michael arkadaşlığını bir erkek olarak sürdürmek istese de dizideki başarısı nedeniyle gerçeği herkese açıklayarak bu işin içinden çıkması o kadar da kolay olmayacaktır.


İlginç bir senaryo. Güzel oyunculuk. Kadın ve erkek arasındaki ilişkinin cinselliğe indirgendiği günümüzde, arkadaşlığın her ilişkide en önemli mutluluk faktörü olduğunu vurguladığını düşündüğüm bu filmi seyretmenizi tavsiye ederim. Bir şahaser olmayabilir belki ama komedi klasiği sayılabilecek bu filmi, önemli bir temayı keyifli bir senaryo içinde sunduğu için seyretmelisiniz.


Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy