ruhikizi

Evlilik, Aşk ve Kadın Erkek İlişkileri Üzerine Filmler

Prenses Gelin

prenses gelin, evlilik, gerçek aşkAncak masallarda görülebilecek “Gerçek aşk”ı anlatan bir film. Filmde de zaten bir büyükbabanın torununa okuduğu masalı izliyoruz.


Orijinal adı: The Princess Bride

1987 ABD - Tür: Aile, Aksiyon, Fantastik, Komedi, Macera, Romantik

IMDB Puanı: 8.1/10


Yönetmen: Rob Reiner

Senaryo ve kitap: William Goldman


Oyuncular: Cary Elwes (Westley), Mandy Patinkin (Inigo Montoya), Chris Sarandon (Prince Humperdinck), Christopher Guest (Count Tyrone Rugen), Wallace Shawn (Vizzini), André the Giant (Fezzik, dev adam), Fred Savage (Torun), Robin Wright (Prenses Gelin)


Konusu ve yorum: Bu bir masal, şovalyeler, korsanlar, büyücü, bir dev, güzel bir prenses, kötü bir prens klasik bir masalda ne olması gerekiyorsa hepsi var.


Buttercup bir köylü kızı, Westley de çiftlikte çalışan uşaktır. Birbirlerine âşık olurlar. Westley, Buttercup’la evlenebilmek için para kazanmak üzere bir yolculuğa çıkar. Gemisinin, arkasında canlı esir bırakmayan korkunç Korsan Robert tarafından saldırıya uğradığı haberi gelince, Buttercup odasına gidip kapısını kapatır, günlerce ne yemek yer ne de uyur. Bir daha asla âşık olmayacağına söz verir kendi kendine. Beş yıl sonra şehri yöneten kötü prens kendisine gelin olarak Buttercup’u seçer. İki şehir arasında savaş çıkarmak isteyen kötü niyetli ve kurnaz Vizzini, dev gibi bir adam olan Fezzik ve kılıç ustası Inigo Montoya’nın yardımıyla prensesi kaçırırlar. Kim olduğunu sonradan öğreneceğimiz maskeli bir silahşör ve kötü prens, prensesi kaçıranların peşine düşerler. Filmin geri kalanını anlatmayacağım. Dedim ya her şeyiyle bir masal bu. Bir çok Holywood filminde ideal aşk ve evlilik teması sık işlenir ama burada her şeyin masal olduğunu bilerek izliyoruz!


prenses gelin, film, masal, evlilik, gerçek aşkKeyifle vakit geçirmek istiyorsanız bu filmi seyretmelisiniz. Masallarda genelde bir anafikir olur ama ben şahsen bu filmdeki hemen hiçbir şeyin gerçek hayatta bir karşılığı olmadığını düşünüyorum, beni karamsar bulabilirsiniz ama Westley ve Buttercup arasındaki kendilerinin “gerçek aşk” dediği aşk da dâhil olmak üzere. Gerçek dünyada da insanlar yaşadıklarınının “gerçek aşk” olduğuna inanırlar. Ama âşık oldukları insanın öldüğünü öğrendiklerinde, kısa ya da uzun bir süre yasını yaşadıktan sonra başka birine âşık oluverirler. Filmin sonlarına doğru kötü prens, bir sürü yalan dolan ve dalavereye rağmen güzel prensesi evlilik konusunda ikna etmeyi başaramayınca onu zorla rahibin karşısına çıkarır. Her halde film boyunca ideal evlilik ve gerçek aşkın ancak masallarda olabileceğini söyleyen tek konuşma rahibin konuşması olsa gerek: “Evlilik. Bugün bir araya gelmemizin sebebi evlilik. Evlilik denen bu kutsal anlaşma... bu rüya içindeki rüya...”


Filmdeki diyaloglar çok akıcı, kılıçlı dövüş sahneleri gerçekten etkileyici. Yer yer kullanılan fazla da aşırıya kaçmamış görsel efektler filmin masalsı havasını pekiştirmiş. Birkaç öpüşme sahnesini saymazsak ailecek izlenebilecek bir film olduğunu söyleyebilirim.


Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy