ruhikizi

Evlilik, Aşk ve Kadın Erkek İlişkileri Üzerine Filmler

Mürekkep Balığı ve Balina

evlilik, boşanma, çocuklar, mürekkep balığı ve balina, filmOrijinal adı: The Squid and the Whale

2006 ABD - Tür: Dram

IMDB Puanı: 7,4/10


Yönetmen: Noah Baumbach

Senaryo: Noah Baumbach


Oyuncular: Jesse Eisenberg, Anna Paquin, Laura Linney, Jeff Daniels, William Baldwin


Konusu ve yorum: Kötü giden bir evlilikte ve boşanma sonrasında yapılan hataların çocuklar üzerindeki yıkıcı etkisini anlatan bir film.


Bernard (Jeff Daniels) başarılı bir yazarlık geçmişi olan bir üniversite profesörüdür. Karısı Joan (Laura Linney) da Bernard’la evlendikten sonra yazarlığa başlamıştır. Bu entelektüel çift bütün kültürel birikimlerine karşın mutlu bir evlilik hayatı kuramadıkları gibi, birisi ergenlik yıllarının sonlarında (Walt - Jesse Eisenberg), diğeri de başlarında olan (Frank - Owen Kline) iki erkek çocuklarına iyi birer anne ve baba olmayı başaramamaktadırlar. Görünen o ki şimdilerde romanını basmaya değer bir yayıncı bulamayan Bernard, karısının yazarlık kariyerindeki başarılı yükselişini hazmedememektedir. Bu hırslı adam orta yaşta istediği yere gelememiş olmanın acısını eşi ve çocukları da dâhil çevresindeki herkesten çıkarıyor gibi görünüyor. Sonradan öğrendiğimiz kadarıyla Joan eşiyle sorunlarını çözmek için yeterince gayret göstermeyip kestirme çözümü başka erkeklerde aramıştır.


Bernard ve Joan evliliği yürütemedikleri gibi, doğru düzgün bir boşanmayı da beceremezler. Bernard’ın ekonomik sorunları nedeniyle nafaka ödemek istememesi nedeniyle çocukların velayetini ortak olarak alırlar. Bu anlaşılabilir bir şey ama çocukların eşit sayıda günlerde anne babayla kalmaları konusunu adeta kendi aralarındaki kavganın bir parçası haline getirirler. Çocukların ne istedikleri ya da neye ihtiyaçlarının olduğunu tamamen görmezden gelirler.


boşanma, çocuklar, evlilikHem anne hem de baba kendi narsisistik sorunlarıyla o kadar meşguldürler ki çocukların çocuk olduğunu tamamen unutmuş gibidirler. Oysa her ikisi de ergenlik yıllarındaki bu iki erkek çocuğun yardıma ihtiyacı vardır. Bernard’ın muhtemelen başarılı bir tenisçi olmakla ilgili fantezileri nedeniyle, çocuklarıyla bile tenis oynarken bile hırslanması, çocuklarıyla kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmesine engel olmaktadır. Joan da evlilik dışı ilişkileri ve evlenmeden önceki erkek arkadaşlarıyla ilgili ergenlik yaşındaki bir çocuğun hazmetmesi mümkün olmayan detayları çocuklara anlatıp durmaktadır. Bu entelektüel insan “bunları duymak istemiyorum” diyen çocuğu kadar bile sağduyulu davranmayı becerememektedir.


Oniki yaşlarındaki Frank anne baba arasındaki bu savaşın tam ortasında davranım bozukluğu sergilemeye başlar ama anne baba değil de okuldaki öğretmenler durumu farkederler. Frank anne babasından gizli alkol içmeye başlar. Onaltı yaşındaki Walt başlarda annesini suçlayıp, benzemeye çalıştığı babasının tarafını tutsa da, zamanla hem annesinin hem de babasının garipliklerini fark edecektir. Filmin sonunda Walt’ın kendi yolunu çizmeye başladığını görüyoruz. Ailenin diğer üyeleri için hayatın nasıl devam edeceği filmin sonunda pek anlaşılmıyor.


Oyuncuların sergiledikleri güzel performans ve akıcı diyaloglarla evlilik ve boşanma gibi zor bir konudan seyredilebilir bir film ortaya çıktığını düşünüyorum. Boşanan çiftlerin, çocuklarını kendi aralarındaki sorunların bir parçası haline getirmelerinin ve çocukları kullanarak birbirini cezalandırmaya çalışmalarının, başta çocuklar olmak üzere herkes için ne kadar yıkıcı olduğu dramatik bir şekilde ortaya konulmuş. Özellikle ergenlik yıllarda çocukları olan ve boşanma arefesindeki çiftlerin muhakkak seyretmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum.


Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy