ruhikizi

Evlilik, Aşk ve Kadın Erkek İlişkileri Üzerine Filmler

Mavi Kadife

mavi kadife, Isabella Rossellini, Dennis Hopper, cinsel, sadomazoşist, ilişkiHistrionik bir kadın ve bir psikopat arasındaki sadomazoşist bir ilişki. Kadın ve erkek ruhunun en anlaşılmaz yanlarından birini konu alan sürükleyici bir film.


Orijinal adı: Blue Velvet

1986 ABD - Tür: Dram, Gerilim, Gizem, Suç

IMDB Puanı: 7.8/10 – Benim puanım: 3/10

Uyarı: Cinsel ve rahatsız edici içerikten hoşlanmayanlar seyretmesin. 18 yaş altı için kesinlikle seyredilmemesi gereken bir film.


Yönetmen: David Lynch

Senaryo: David Lynch


Oyuncular: Kyle MacLachlan (Jeffrey Beaumont), Isabella Rossellini (Dorothy Vallens), Dennis Hopper (Frank Booth), Laura Dern (Sandy Williams), Hope Lange (Bayan Williams), Dean Stockwell (Ben), Brad Dourif (Raymond), Jack Nance (Paul), Frances Bay (Barbara teyze), George Dickerson (Dedektif Williams), Jack Harvey (Bay Beaumont), Priscilla Pointer (Bayan Beaumont)


Konusu ve yorum: Üniversite öğrencisi Jeffrey (MacLachlan), hasta babasını hastanede ziyaretten sonra evine dönerken, kasabanın kırsal bir bölgesinde kesik bir insan kulağı bulur. Bu kulağın nereden geldiğini ve arkasındaki hikâyeyi babası polis olan kız arkadaşı Sandy’nin (Dern) yardımıyla araştırmaya koyulur. Bu yolculuk onu kasabasındaki bir taverna şarkıcısı olan Dorothy Vallens (Rossellini) ile suç makinası Frank Booth’un (Hopper) sadomazoşist ilişkisine götürür. Frank, Dorothy’nin oğlunu kaçırmış ve Dorothy’yi tehdit ederek onu cinsel ve fiziksel olarak istismar etmektedir. Jeffrey, Dorothy’nin basitçe şantaja boyun eğmiş bir zavallı olmadığı ve sadomazoşist ilişkiden zevk aldığını öğrenecektir. Jeffrey ve Dorothy arasındaki ilişki Jeffrey’in kendi ruhunun bu sapkın cinsel tarzdan zevk alan yanıyla yüzleştirecektir.

sadomazoşizm, ilişkiSadomazoşizm psikiyatrik sınıflandırma sistemlerinde parafili adı verilen, cinsel sapkınlıklardan birisi olarak yer almaktadır. Özetle kişinin kendisine ya da başkasına acı çektirme ya da acı çekme sonucunu doğuracak eylemlerden haz alması durumudur. Elbette belirli bir düzeyde olmak ve karşılıklı mütabakatla olmak şartlarıyla cinsel ilişki sırasında bir sadomazoşist unsurun yer almasını bütünüyle patolojik kabul edemeyiz. Bazı ülkeler kullandıkları psikiyatrik hastalık sınıflandırmasında bu tanının yer almamasını tercih etmişlerdir.

Dorothy karakteri bir taraftan kendisini bu ilişkiye zorlayan Frank’ten nefret ederken, diğer taraftan bu ilişkiye ihtiyaç hissetmektedir. Patolojik ilişkilerde bu şekilde bir ikilemi sık görüyoruz. Örneğin bağımlı karakterdeki kişi, kötüye kullanıldığı için rahatsız olmasına karşın, kendi başına yeterli bir birey olmadığına inandığı için ilişkiyi bitirmeyi başaramaz. Kötü giden ve eşlere zarar veren birçok evlilik benzer bir sebeple bitirilemez.

Sinema tarihi açısından bakıldığında, yönetmen David Lynch’in seyredilmesi gereken bir filmi. Bununla birlikte evlilik ve ilişkiler hakkındaki filmler içinde mutlaka seyredilmesi gereken bir film değil. Üstelik film cinsellik, çıplaklık, madde kullanımı, sadomazoşist ilişkiye dair görüntüleriyle rahatsız edici unsurlar içeriyor. Eğer özellikle sadomazoşist bir ilişki içindeyseniz, kendinize dışarıdan bakmak için bir fırsat olabilir. Aksi takdirde seyretmeseniz de olur.

Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy