ruhikizi

Evlilik, Aşk ve Kadın Erkek İlişkileri Üzerine Filmler

Kim Korkar Hain Kurttan?

Elizabeth Taylor evlilik kavgaSorunlu bir evlilik hakkındaki bu filmde, sinema tarihindeki en müthiş karı koca kavgalarından birini seyredebilirsiniz.

Orijinal adı: Who's Afraid of Virginia Woolf?
1966 Amerikan yapımı
Yönetmen: Mike Nichols

Oyuncular: Elizabeth Taylor (Martha), Richard Burton (George), George Segal (Nick) ve Sandy Dennis (Honey)

Yorum: Sinemadaki en iyi tiyatro uyarlamalarından biri kabul edilir. Filmde sadece dört kişi rol almıştır. Filmde karı koca rolündeki Elizabeth Taylor ve Richard Burton film çekildiği sırada gerçek hayatta da evlidirler. Filmde orta yaşlı bir üniversite hocası olan George çalıştığı üniversitenin yönetim kurulu başkanının kızıyla evlidir. George kayınpederinin beklediği gibi üniversitenin başına geçecek karakterde değildir. Film bir gece sabaha kadar iki evli çift arasındaki yer yer kavgaya dönüşen gergin diyologları konu alıyor. Sabaha karşı bütün gece Martha’yla tartışma konusu olan çocuklarının aslında bir hayal ürünü olmadığını anlar izleyici. Filmin sonunu anlatmayı sevmem ama asıl sürükleyici olan tema bu değil zaten.

Martha dağınık, ev işleriyle ilgisi olmayan aşırı derecede alkol kullanan bir kadın. George’a gerçekten kötü davranmasına rağmen bütün gece George sabırla alttan alır. Seyirci George’un bir an için patlayıp her şeyi bitireceğini düşünür ama hiç de öyle olmaz. Sabaha karşı problemli ilişkileri adına bir adım daha atmayı başarırlar. Misafirleri olan çiftin de aslında George ve Martha’dan aşağı kalır yanı yoktur. Zengin ama son derece nevrotik bir kadın olan Honey, gebe kalınca (psikolojik ağır bir hastalık olan psödosiyezis yani yalancı gebelik olduğu sonradan anlaşılır) geçirdiği için Nick’i kendisiyle evlenmek zorunda bırakmıştır. Filmin en başında George ve Martha son derece sorunlu, Honey ve Nick de iyi bir çift gibi görünürken George ve Martha gece boyunca Honey ve Nick’i bütün sorunlarıyla yüzleştirirler. Seyirci bir bakıma kavga etmeye rağmen sorunları çözebiliyor olmanın, hiçbir sorun yokmuş gibi davranmanın ise hiç de iyiye gidişat olmadığını iki aşırı uçtaki çiftin öyküsünü izlerken anlar. Evlilik ve kavga hakkında müthiş diyaloglarla süslü, böyle bir konuda çekilebilecek az sayıda akıcı filmden biri. Bir sinema klasiği.

Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy