ruhikizi

Cinsellik Seks ve Cinsel Sorunlar

Kadın Cinsel İşlevine Dair Diğer Konular

cinsel taciz
Kızlık zarımın bozulup bozulmadığını kendim anlayabilir miyim?
Hayır kendi başınıza bunu öğrenemezsiniz. Kızlık zarı ilk ilişkide bozulmamış olabilir elbette ama zarım esnek mi değil mi diye kendi başınıza anlamaya çalışırsanız esnek bile olsa yırtılabilir. Eğer kızlık zarı esnekse doktor da daha önce ilişkiye girip girmediğinizi anlamayabilir.
↑ Sayfa Başı
Fazla ıslanma
Fazla ıslanmamdan dolayı erkek arkadaşımın penisini ve sürtünmeyi çok az hissediyorum bu yüzden de orgazm olamıyorum.

Islanmamak cinsel uyarılmanın azlığına ya da bazı fiziksel rahatsızlıklara bağlı olarak gelişebilecek bir sorundur. Ama fazla ıslanma ilk kez bir sorun olarak karşıma çıkıyor doğrusunu istersen. Tam tersine fazlasıyla uyarılmış olduğunuzu gösteriyor. Orgazm olamamanız ise fazla ıslanmanızla değil de cinsel ilişkinin süresi ya da klitorisin yeterince uyarılmamasıyla ilişkili olabilir. Vajinanın yalnızca dışarıya yakın üçte birlik kısmı uyarılmaya karşı hassastır ve yalnızca vajinal yolla uyarılma bazı kadınlarda orgazm için yeterli olmayabilir.
↑ Sayfa Başı
Göğüslerim çok küçük ve erkek arkadaşımla sevişirken bundan çok çekiniyorum.
Göğüslerinizin küçük olması erkek arkadaşınız için bir problem değilse sizin için de problem olmamalı. Eğer erkek arkadaşınız bunu problem yapıyorsa ve size hissettirip sizi üzüyorsa o zaman sizin bu ilişkiyi sorgulamanız gerekiyor. Asıl problem göğüsleriniz olmayabilir. Muhtemelen kendinizi de bir bütün olarak değerli bulmuyor, kendi kendinizi takdir etmediğinizi tahmin ediyorum. Cinsellik bir ilişkinin tatmin edici olmasında rol oynayan birçok şeyden sadece birisidir. Eğer böyle bir sorununuz olmasaydı her şey yoluna girecek miydi acaba? Cinselliğin bu kadar çok gündeme getirilmesi ve her şeyin önüne konulması hem ilişkileri olumsuz etkiliyor hem de piyasadaki seks pazarını körüklüyor maalesef.

Küçük göğüsler cinsel yaşamınızda bir sorun teşkil etmez. Böyle olmasaydı bile yalnızca fiziksel görünümüzle ilgilenen bir erkekle birlikte olmanızın sağlıklı ve uzun süreli bir ilişki getirmeyeceğini dikkate alın. Kendinize güvensizliğiniz ile cinsel deneyiminiz arasında bir ilişki olduğunu sanmıyorum. Kendime daha çok güven duyayım diye uygun kişi ve zamanı dikkate almadan yaşayacağınız bir cinsel deneyim kendinize saygınızı daha da kötü etkileyecektir. Kendinize güvensizliğinizi araştırmak ve aşmak için bir profesyonelden yardım alabilirsiniz.
↑ Sayfa Başı
Adet öncesi gerginlik bir bozukluk mudur, tedavisi nasıldır?
Kadınların %80’i adet döngüsüne bağlı olarak sıkıntılar yaşarken %3-5’I hayatını ciddi ölçüde olumsuz etkileyebilecek düzeyde sorun yaşayabilirler. Alprazolam, fluoxetin, sertralin, paroksetin, buspiron, kaksiyum kanal blokörleri, progesteron desteği, ovülasyonu baskılayıcı doğum kontrol hapları, antienflamatuvar ilaçlar kullanılabilecek diğer farmakolojik tedavilerdir. Kullanılacak ilaçlar sizin şikayetlerinize gore doktor tarafından seçilecektir. Örneğin eğer premenstrual şikayetlerinizle birlikte şişkinlik ve kilo alma görülüyorsa belirli bir diuretic (sprionolactone) vücuttaki fazla suyu atarak yardımcı olabilir. Göğüslerde hassasiyet fazlaysa doğum control hapı faydalı olabilir. Bu yeterli gelmezse bromokriptin gibi bir ilaç prolactin düzeyini azaltarak faydalı olabilir. Şeker, tuz, kafeinli içecek ve yiyecek (kola, kahve çikolata vs) ve alkol tüketimini azaltmak, karbonhidrattan fakir diyet, düzenli egzersiz, gevşeme egzersizleri uygulama B6, kalsiyum ve magnezyum desteği, sigarayı bırakmak, düzenli uyku da faydalı olabilecek daha basit yöntemlerdir. Eğer başağrısı, kramplar ve su toplamasına bağlı şikayetler (göğüslerde gerginlik gibi) şiddetliyse eğer diüretik ilaçlar ve iburofen gibi ağrı kesiciler de şikayetlere bağlı olarak kullanılabilir.Gördüğünüz gibi premenstrüel gerginliğin tedavisinde kullanılabilecek pek çok yöntem mevcuttur. Elbette depresyon tedavisi de bu tedavilerle birlikte ihmal edilmemelidir.
↑ Sayfa Başı