ruhikizi

Evlilik, Aşk ve Kadın Erkek İlişkileri Üzerine Filmler

Evlatlık

foster, evlatlık, film, çocuk, evlilikOrijinal adı: Foster

2011 İngiltere - Tür: Komedi, Dram, Aile

IMDB Puanı: 6.3 / 10


Yönetmen: Jonathan Newman

Senarist: Jonathan Newman


Oyuncular: Toni Collette, Ioan Gruffudd, Richard James, Kenneth Collard, Tim Beckmann, Esme Folley, Maurice Cole, Hayley Mills, Bobby Smalldridge, Nish Nathwani


Konusu ve yorum: Şimdiye kadar tanıttığım filmlerde genellikle problemli karakterler ve problemli evlilikler vardı. Bu filmdeki evlilik de sorunsuz değil ama tamamen normal bir çift. Maalesef tamamen problemsiz bir evliliği olan insanların da başına kötü şeyler gelebiliyor.


Film çocuğu olmayan bir çiftin evlat edinme konusunu gündeme getirmeleriyle başlar. Büyümüş ve küçülmüş, inanılmaz akıllı bir erkek çocuk görürler çocuk yurdunda. Yurttaki işlemlerin uzun sürebileceği söylenmiştir ama bir kaç gün sonra kapıları çalınır ve Eli adındaki bu çocuğun bavuluyla taksiye atlayıp geldiğini görürler. Elindeki evraklar gerçekten de işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlandığını göstermektedir. Durumu incelemek için yurda giderler ama evraklarda imzası olan evlatlık verme işlemlerinden sorumlu kadın acil olarak hastaneye kaldırılmıştır. İmza doğru gibi görünmektedir ve Eli’yi alarak evlerine dönerler.


Alec babasından devraldığı oyuncak fabrikasını işletmektedir, karısı Zooey de çocuk kitapları satan bir dükkân işletmektedir. Film ilerledikçe bu çiftin çok genç yaşta tanıştıklarını ve evlilik hayatları boyunca birbirine âşık bir çift olduklarını ama iki yıl önce tamamen bir şanssızlık eseri 5 yaşındaki çocuklarını trafik kazasında kaybettiklerini öğreniriz. Bu olay çiftin mutluluğunu gölgelemiş, adeta hayatlarını dondurmuştur. Alec işindeki üretkenliğini kaybetmiştir ve iş gün geçtikçe kötüye gitmektedir.


foster, evlatlık, film, çocukEvlat edindikleri çocuk hayatlarını tamamen değiştirmiştir. Bu akıllı çocuğun etkisiyle kaybettikleri çocuğun yasını bir nebze olsun tutmayı başarırlar. Alec'in işleri düzene girer ve bir noel günü Zooey müjdeli haberi Alec'e verir: Hamiledir. Sonra ne mi oluyor? Bu filmin seyirciye ilginç bir sürprizi var. Seyretmelisiniz.


Bu film bence bir komedi değil ama eğlenceli bir film ve inanılmaz duygusal bir film. Özellikle çocuk sahibi olan ailelerin filmdeki duygusallığı derinden hissedeceklerini düşünüyorum. Allah kimseye bu acıyı yaşatmasın. İnsanın hayatta yaşayabileceği en büyük acı. Daha kötüsüyle karşılaşmadığımızda kendi hayatımızdan çok kolay şikâyet ediyoruz. Film seyrederken çok seçiciyseniz bu film size göre değil. Bu filmde eleştirecek bir sürü şey bulabilirsiniz. Hayattaki küçük sorunları dert eden, ya da hayallerinin gerçekleşmediğini düşünüp mutsuz olan insanların bu filmi seyretmelerini tavsiye ederim.


Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy