ruhikizi

Evlilik, Aşk ve Kadın Erkek İlişkileri Üzerine Filmler

Click

evlilik, zaman, iş2006 Amerikan yapımı, Tür: dram, fantastik, komedi

Yönetmen: Frank Coraci

Oyuncular: Adam Sandler, Kate Beckinsale ve Christopher Walken

Konusu ve yorum: Bu fantastik komedi filmi kesinlikle evlilik hakkında. Hayatındaki her şeyi uzaktan kumanda ile idare eden bir adamın komik olduğu kadar düşündürücü hikâyesi. Eğer zaman yönetimini iyi yapamazsanız, evlilik ve çocuklarınız için zaman ayırmazsanız neler olabileceğini komik olduğu kadar dramatik bir şekilde işliyor.

Michael işkolik bir adamdır ve işiyle ilgili beklentileri nedeniyle zamanının çoğunu işine ayırmaktadır. Bir gün evdeki kumandaları birbirine karıştırır ve hangi kumandanın hangi aleti kontrol ettiğini bulamayınca, her şeyi kumanda edebilecek tek bir kumanda almaya karar verir. Tam olarak istediği hatta istediğinden fazlasını yapan bir kumanda bulur. Bu kumanda evdeki köpeğin sesini bile kısabilmektedir!

Michael işi dışındaki (ona göre) angaryaları da uzaktan kumanda yardımıyla ileri sardırabileceğini keşfeder. Hatta bir gün işine yoğunlaştığı sırada karısı birlikte olmak isteyince, bir an önce işine dönebilmek için kumandanın ileri sardırma düğmesine basarak bu keyifli zamanı yaşamak yerine ileri sardırır. Ancak kumandanın bir özelliği daha vardır ve kişinin tercihlerini belleğine kaydetmektedir. Artık seks gündeme geldiğinde otomatik olarak ileri sarmaya başlar. Neredeyse dışındaki bütün yaşamını ileri sararak geçirir ve yıllar sonra kızının evlilik töreninde kızını tanımadığını fark eder.

evlilik, zaman, işOrijinal bir senaryo, vasat bir film ama işlediği konu itibariyle özellikle kariyer ve yaşamının fazla önemseyen insanların muhakkak seyretmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum. Hayatımızdaki öncelikleri belirlemenin önemini ne kadar vurgulasam azdır. Para ve paranın satın aldığı araçların amaca dönüşmesi pek çoğumuzun hayatında içine düştüğümüz bir tuzaktır. Hayatımızı idame ettirmek belki kolaylaştırmak için sahip olunması gerekenlere hayatın kendisini vermek ne kadar da büyük bir çelişki.

Çok sevdiğim bir hikâyeyi burada tekrarlamak istiyorum. Öğretmen bir gün masanın üzerine bir kavanoz koyar ve içine büyükçe taşlarla doldurur. Sonra sorar: Kavanozda yer kaldı mı? Akıllı öğrenciler cevap verir: Evet yer var. Öğretmen arada kalan boşluklara çakıl taşları doldurur ve tekrar aynı soruyu sorar. Yine evet cevabını alır. Sırayla kum ve su doldurur kalan boşluklara. Sıra son soruya gelmiştir. Peki, bu deneyden çıkaracağımız en önemli ders nedir? Öğrenci cevap verir: Ne kadar dolu olursak olalım her zaman için başka şeyler için zaman bulabileceğimizdir. Öğretmen: evet cevap doğru ama en önemli ders şudur: Hayatımızdaki büyük taşların yani önceliklerin ne olduğuna karar vermemiz gerekir. Bu film bize mutlu bir evlilik için zamanı iyi kullanmak ve önceliklerimizi belirlememiz gerektiğini hatırlatıyor.

Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy