ruhikizi

Evlilik, Aşk ve Kadın Erkek İlişkileri Üzerine Filmler

Başka Söze Gerek Yok

Başka Söze Gerek Yok, Julia Louis-Dreyfus, James GandolfiniOrta yaşlarda bir kadın ve erkek. Her ikisinin de ilk evlilikleri boşanma ile sonlanmış. Bir erkeğin bir kadın için berbat bir koca iken bir başkası için hiç de öyle olmayabileceğini anlatıyor bu film. Yeniden evlenmeyi düşünenlerin muhakkak seyretmesi gereken bir film.


Orijinal adı: Enough Said

2013 ABD – Tür: Komedi, Romantik

IMDB Puanı: 7.3/10 – Benim puanım: 7/10

Uyarı: Birkaç sahnede tam çıplaklık olmadan sevişme görüntüleri var. Ebeveynlerin bunu dikkate almalarında fayda var.


Yönetmen: Nicole Holofcener

Senaryo: Nicole Holofcener


Oyuncular: Julia Louis-Dreyfus (Eva); James Gandolfini (Albert); Toni Collette (Sarah); Catherine Keener (Marianne); Ben Falcone (Will); Toby Huss (Peter); Michaela Watkins (Hilary); Eve Hewson (Tess); Amy Landecker (Debbie); Christopher Nicholas Smith (Hal); Tracey Fairaway (Ellen); Phillip Brock (Jason); Tavi Gevinson (Chloe)


Konusu ve yorum: Eva ve Albert bir partide karşılaşırlar. İlk karşılaşmada her ikisi de birbirinden hoşlanmış gibi davranmaz ama sonradan Albert Eva’yla bağlantı kurar ve çıkmaya başlarlar. Her ikisi de orta yaşlarında, birinci evliliklerinden boşanmış ve üniversite çağına gelmiş kızları vardır. Eva bu şişman ama sevimli adamdan giderek daha fazla hoşlanır. Ancak hayat süprizlerle doludur. Eva profesyonel masöz olarak çalışmaktadır. Bir müşterisi olan Marianne eski kocasıyla yaşadıkları bütün olumsuzlukları Eva’ya anlatıp durmaktadır. Bu eski kocanın Albert olduğunu çok geçmeden anlar ama ne Albert’a ne de Marianne’ne durumdan söz etmez. Albert’le ilgili doğru kararı verebilmek için Marianne’den bilgi toplamaya devam eder. Ancak bu sır uzun süre saklı kalamayacaktır. Albert’e bakışı değişir ve kötü davranmaya başlar. Bu değişim Albert’ın gözünden kaçmaz. Nihayet Albert durumu anlar ve ne yapmak istediğinden emin olamadığını söyleyerek ilişkiyi bitirir. Zaman birbirlerinden ne kadar hoşlandıklarına daha sağlıklı bir şekilde karar vermeleri için her ikisine de yardım edecektir.

Fazla Söze Gerek Yok, Julia Louis-Dreyfus, James GandolfiniBu film başından evlilik geçmiş ve ikinci kez evlilik arayışında olanların muhakkak seyretmeleri gereken bir film. Benim açımdan filmin en önemli teması her çiftin kendine özgü sorunları olması. Bir erkek bir kadın için kötü bir koca ise bu başka bir kadın için de kötü bir koca olacağı anlamına gelmiyor, özellikle de birinci evlilikteki sorunların asıl kaynağı kadın ise. Cinsiyet açısından tam tersi de geçerli. Elbette boşanmış olmak sonraki evliliklerde de boşanma olasılığını arttırıyor. ABD’de ilk evliliklerin boşanma ile sonlanma olasılığı %50’ye yakınken, ikinci evliliklerini yapanların %70’i boşanıyor. Yani birçok insan aynı hatayı ikinci evliliklerinde de yapıyorlar. Diğer bir ifadeyle de iyi bir eş olmayı başaramayan insanların büyük çoğunluğu başkaları için de iyi bir eş olmuyor. Bu da göz ardı edilemeyecek başka bir gerçek.

Eva’nın Albert hakkında karar verebilmek için eski karısından bilgi toplamaya çalışmasında bence bir yanlış yok. Ancak ilk eşin basit meseleleri abartan, kendisinden oldukça farklı ve narsist bir kadın olduğu gerçeğini görebilmesi şartıyla. Albert’in birkaç yemeği güzel yapıp başka yemek bilmemesi, ya da salsa sosunun içindeki soğanları ezmesi gibi basit meseleler bu kadın için sorun olmuş. Oysa aynı şeyler pekâlâ Eva için hiç de önemli meseleler olmayabilir.

Bu filmde dikkati çeken bir başka nokta da boşanmış olan çiftlerin sosyal ortamları ortak olduğu için ya da çocuklarının önemli günlerinde tekrar bir araya gelmeleri. Bizim kültürümüzde bir kadın ve erkeğin eski eşleri ve yeni eşleriyle bir araya gelebilmeleri pek kabul edilebilir bir şey değil. Ama çocukların hatırına eski eşlerin bazı fedakârlıklar yapmak zorunda kalabilecekleri gerçeğini kabullenmeleri gerekiyor. Özellikle de çocuklu biriyle evlenmeyi planlıyorsanız eşinize bu konuda anlayış göstermek zorunda kalacağınızı kabullenmenizde fayda var. Bir çocuk kendisi için önemli günlerde biyolojik anne ve babasını bir arada görmek isteyecektir.

Evlilik hakkında gerçekten sevimli ve sürükleyici olan bu filmi seyretmenizi tavsiye ediyorum. Özellikle de boşanmış, boşanmış ve çocuklular, çocuklu biriyle yeniden evlenmeyi düşünenler bu filmi seyretmeliler.

Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy