ruhikizi

Evlilik, Aşk ve Kadın Erkek İlişkileri Üzerine Filmler

Aşk ve Küller

evlilik, sorumluluk, aşk ve küller, filmOrijinal adı: Blue Valentine
2010 ABD, Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Derek Cianfrance

Oyuncular: Ryan Gosling, Michelle Williams, Mike Vogel, Reila Aphrodite, Ben Shenkman

Konusu ve Yorum: Kötü giden bir evlilik ya da evlilik ve sorumluluk hakkında. Bu filmin bazı cinsellik içeren sahneleri nedeniyle önce erotik film olarak sınıflandırılmış olduğunu belirtelim. Bu tür sahnelerden hoşlanmayanlar ve 18 yaşından küçükler seyretmesin.

Film genel olarak vasat bir film. Seyretmesi zor, hatta bence biraz sıkıcı bir film. Yani seyretmeseniz de olur. Bu kadar negatif yorumdan sonra tanıtma bari dediğinizi duyar gibiyim. Filmden söz etmemin sebebi konusu. Anlatayım.

Film, Dean ve Cindy çiftinin evliliğinin 5'inci yılını ve tanıştığı yılları ardışık sahnelerle anlatıyor. Dean (Ryan Gosling) ve Cindy (Michelle Williams) 19'lu yaşlarda tanışırlar. Cindy kolej (üniversite) öğrencisidir ve doktor olmak istemektedir, Dean ise tamamen eğitimsizdir ve bir taşıma şirketinde hamallık yapmaktadır. Dean'in vurdumduymazlığı, şakacılığı, hiç bir şeyi kafaya takmayan yapısı Cindy'ye çekici gelir. Gerçi hali hazırda bir erkek arkadaşı vardır. Muhtemelen önceki erkek arkadaşından hamile olduğu ortaya çıkar. Kürtaj yaptırmaya Dean ile birlikte giderler ama son anda vazgeçer. Dean Cindy'ye aile olmayı (yani evlilik) teklif eder. Başka bir erkekten olacak çocuğa babalık yapmakta bir sakınca görmez. (Bu da Dean’in sıra dışılığı ve vurdumduymazlığının ölçüsü hakkında bir fikir veriyor bence.)

Evliliğin beşinci yılında Cindy hemşire olarak çalışmaktadır (yani yanlış kararı nedeniyle kariyer planlarını gerçekleştirememiştir), Dean ise boyacılık yapmaktadır. Dean'in hiç bir şeyi takmıyor olması başlarda çekici gelmiş olsa da artık Cindy'yi rahatsız etmektedir. Hayatlarını zorlukla devam ettirebilmektedirler ama Dean bu durumu değiştirmek için hiç bir çaba harcamamaktadır. Üstüne üstlük çok fazla alkol kullanmaktadır. Gerçi çocukla arası çok iyidir ve ona babalık yapma konusunda sözünde durmuştur, ama daha çok bir çocuk gibi onunla oynamaktadır yalnızca. Bu Cindy'ye yetmez.

Filmin sonunda Cindy Dean'den evi terk etmesini ister. Dean hiç bir şey için çaba harcamadığı gibi bu konuda da hiç bir şey yapmaya niyetli gibi görünmemektedir. Arkasını döner ve gider.

Filmin bence önemli mesajı evlilik kararı verirken, birlikte ne kadar hoş vakit geçiriyor olduğunuzun çok da önemli olmadığıdır. Çok keyifli bir kadın ya da erkek olabilir arkadaşınız ama bu iyi bir eş olacağı anlamına gelmez. Diğer nokta da evlilik sorunları nedeniyle başvuranlarda sık gördüğüm bir fenomen: evlenme gerekçelerinin genellikle evliği bitirme gerekçeleriyle aynı olması. Kendisine zıt karakterleri çekici bularak evlenenlerin kaderi çoğunlukla böyle olur. Çekici bulunan özellik daha sonra rahatsız edici olmaya başlar. Hayat dolu cıvıl cıvıl bir kızla evlenir ama evlendikten sonra başka erkeklerin dikkatini çektiği için rahatsız olur. Kendisini eğlendiren bir erkekle evlenir ama çocuk sahibi olduktan sonra her gece dışarıda vakit geçirmesinden rahatsız olur. Mükemmeliyetçi biriyle evlenir ama her şeye karıştığı için rahatsız olur.

Filmde de doktor olmak isteyen Cindy, sorumluk sahibi bir kızdır. Düzenli olarak büyükannesini ziyarete gider. Dean'i belki de bu yüzden, kendi fazla sorumluluk taşıyan hayatına bir renk kattığı için çekici bulur, bu nedenle Dean'le birlikte olmak rahatlatıcıdır. Oysa onun rahatlığı evlilik kurumunun getirdiği sorumluluklar söz konusu olduğunda soruna dönüşür. İlişkilerin bu yönü ile ilgileniyorsanız filmi seyredebilirsiniz. Yoksa sıkıcı bulabilirsiniz.

Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy