ruhikizi

Evlilik, Aşk ve Kadın Erkek İlişkileri Üzerine Filmler

Acı Hayat

acı hayat, ayhan ışık, ekrem bora, türkan şorayBirbirlerini deliler gibi sevip evlenmek isteyen fakir bir kız ve oğlanın ekonomik ve sınıfsal sorunlar içinde gelişen dramlarını anlatan klasikleşmiş bir aşk filmi.


1962 Türkiye – Türk: Aşk, dram

IMDB Puanı: 6,3/10 (105 oy)


Yönetmen: Metin Erksan

Yapımcı: Muzaffer Arslan

Senaryo: Metin Erksan (Hikâye: Muzaffer Arslan)


Oyuncular: Ayhan Işık (Kaynakçı Mehmet); Türkân Şoray (Manikürcü Nermin); Ekrem Bora (Ender); Nebahat Çehre (Filiz); Hüseyin Baradan (Hasan); Handan Adalı (Belkıs); Asım Nipton (Celal); Memduh Alpar (Burhan); Osman Türkoğlu (Sabri); Faik Coşkun (Müşteri); Ahmet Turgutlu (Mahmut); Baran Kutluk; Hamit Türker; Demir Şahmercan; Araski Hebo; Adnan Uygur (İnşaat Görevlisi); Edit Laleşen; Sami Acun; Gülten Ceylan (Ender'in Arkadaşı); Talia Saltı (Komşu); Muadelet Tibet (Asiye); Fatma Ceylan; Nejat K.Çeken


Konusu ve yorum: Türk aşk filmleri içinde klasikleşmiş bir film. Manikürcü kız Nermin ile kaynakçı Mehmet evlilik hayalleri kurmaktadır. Ancak azıcık eli yüzü düzgün bir ev kiralayacak kadar bile paraları olmadığından bir türlü evlenemezler. Bu arada Nermin çalıştığı kuaföre gelen zengin kadınların satın aldıkları lüks kıyafetler ve villaları dinleyip durmakta ve bu hikâyelerden etkilenmektedir. Annesi de “dükkâna gelen zengin müşterilerden biriyle muhakkak evlen. Kurtul bu hayattan. Zengin koca aramak ayıp değil kızım. Yoksa hayatın boyunca yoksulluk çekersin.” diyerek kızına baskı yapmaktadır.

ayhan ışıkManikür pedikür için gittiği bir zengin evin oğlu olan Ender, Nermin’e âşık olur. Israrla Nermin’in peşinden koşar, ona evlilik teklifi yapar ve nihayet birlikte yemeğe çıkarlar. Nermin yemekte kafayı bulur ve sabah kendisini Ender’in yatağında bulur. Bence Nermin bu sonucu yarı bilinçli bir şekilde kendisi hazırlamıştır. Mehmet’i terk eder ama Ender’in her şeyi fiyatıyla değerlendiren ailesi bu evliliğe karşı çıkar. Ender ve Nermin’in ilişkisi buna rağmen devam eder. Bu arada bir Türk filminden beklenen şekilde Mehmet’e piyango çıkar ve çok zengin olur! Ender, Nermin ve Ender’in kız kardeşi hep beraber gittiği gece kulübünde Nermin rezalet çıkarınca gece kulübünün sahibi olaya müdahale eder. Gece kulübünün sahibi kaynakçı Mehmet’ten başkası değildir. Ender’in kız kardeşi Filiz de Mehmet’ten hoşlanmıştır. Mehmet ve Filiz arasında bir ilişki başlar. Mehmet Filiz’le yatar ve Filiz’in babasını arayarak “ben de kızını iğfal ettim” intikam almaya çalışır. Her şeyi parayla satın alabileceğini düşünen baba, bu sorunu da parayla çözmeye çalışır. Ben ne karşılığı olduğunu anlamadım ama (sanırım kızıyla evlensin diye) Mehmet’e para teklif eder! Mehmet bir nutuk çektikten sonra parayı reddeder ve gidip Filiz’e evlilik teklifi yapar.

Zengin oğlan – fakir kız – fakir oğlan senaryolarının klasiklerinden. Bu senaryoları çoğu zaman zorlama ve gerçek dışı bulmuşumdur. Bu filmde de acının dozunun biraz fazla kaçırıldığını düşünüyorum. Sanırım üzerinden yarım yüzyıl geçtikten sonra bize komik geliyor ama filmin çekildiği yıllarda bizim garipsediğimiz şeyler sanırım kimseyi şaşırtmıyordu.

Elbette filmin sonu aslında Nermin Ender’le yattığı an biraz şekillenmiştir. 1962’de çekilen bir filmde, esas kız başka birinden hamile kaldıktan sonra, tekrar esas oğlana dönebilir miydi? Hiç sanmıyorum. Film istese de istemese de mesajı veriyor: başkalarının lüks hayatlarına özenirsen ve kendi ekonomik durumuna göre hayallerini kurmazsan sonun kötü olur! Filmin en aklı başında karakteri bence Filiz. Sınıf farkına rağmen, Filiz erkek kardeşinin aşkını destekliyor. Nermin’in yaptığı gibi alkolle üst benliğini yok edip kendini kandırmadan Mehmet’e duygularını ifade ediyor ve onunla birlikte oluyor. Film, paraya meyleden Nermin’i cezalandırırken, sınıf ayrımını reddeden ve Mehmet’in aşkını takdir eden Filiz’i bir bakıma ödüllendiriyor. Ender de, başkasına âşık olduğunu söyleyen bir kızı elde etmek için fazla zorladığı için filmin sonunda cezalandırılanlardan oluyor.

Gösterildiği yıllarda çok ilgi gören bu filmi klasik Türk filmi tadına bir kez daha varmak için seyredebilirsiniz. İyi seyirler.

Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy